CERN Masterclass 2017 u Nišu

Svakog proleća, pod pokroviteljstvom CERN-a i grupe IPPOG (International Particle Physics Outreach Group), u periodu od oko mesec dana, naučni instituti i univerziteti širom sveta pozivaju učenike i njihove nastavnike da kroz celodnevni program manifestacije Masterclass neposredno iskuse realni istraživački život u jednoj od najatraktivnijih naučnih disciplina, fizike čestica. Ovi CERN-ovi međunarodni časovi pružaju priliku srednjoškolcima da na jedan dan postanu fizičari elementarnih čestica i da analiziraju realne podatke sakupljene u eksperimentima na CERN-ovom Velikom hadronskom sudaraču LHC.

U Srbiji se međunarodni program “Masterclasses – Hands on Particle Physics” organizuje već osmi put, a ovo je druga godina da se program održava u četiri grada.

U petak, 17. marta od 9 časova CERN Masterclass biće održan, po drugi put, na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu, a dan ranije biće održan u Kragujevcu. Ovogodišnji CERN Masterclass već je održan u Beogradu (4. marta) i Novom Sadu (6. marta).

Uvodna predavanja o teorijskim i eksperimentalnim aspektima rezultata izučavanja elementarnih čestica i njihovih interakcija održaće naši aktivni mladi istraživači od kojih je jedan broj za ovu priliku doputovao iz CERN-a.

Jedan od glavnih ciljeva programa Masterclass je približavanje fizike talentovanim i najuspešnijim đacima završne godine srednjih škola, posebno onima koji bi trebalo uskoro da se opredele za studije fizike. Ideja ovog popularnog obrazovnog programa koji se održava svake godine je da omogući učenicima da se bar u toku jednog dana bave pravim istraživačkim radom. Zato, „Masterclass” predstavlja jedinstvenu priliku najtalentovanijim učenicima da rade zajedno sa naučnicima i direktno se upoznaju sa najmodernijim istraživanjima u oblasti fizike čestica.

Ovogodišnji međunarodni “Masterclass” će privući više od 13.000 učenika srednjih škola u preko 200 naučno obrazovnih institucija iz 52 zemlje širom sveta. Na CERN Masterclass program u Nišu pozvano je 36 učenika iz Niša, Pirota, Vranja i Trstenika. Oni će imati priliku da virtuelno posete akcelerator u CERN-u putem video linka, a u završnom delu programa putem video konferencije analiziraće i uporediće rezultate svojih „istraživanja“ sa vršnjacima iz Brage (Portugal), Opave (Češka) i Pize (Italija).

Lokalni organizatori CERN Masterclass programa u Nišu su Departman za fiziku PMF-a, Kancelarija SEENET-MTP Mreže u Nišu i Društvo fizičara Niš.

Više informacija možete naći na stranici posvećenoj CERN Masterclassu u Nišu ili na zvaničnoj stranici međunarodnog CERN Masterclass programa.